Чи не хімічні патологічні аддікіціі – поведінкові залежності. Чи обов’язково вживати психоактивні речовини, що б стати залежні?
У сучасному світі культура виявлення і лікування залежностей розвинена слабо. Зрештою, навіть спільні позиції Всесвітньої Організації Здоров’я спрямовані скоріше не на вирішення проблеми залежності, а на ізоляцію залежних і мінімізацію соціальних наслідків (схвалення замісної терапії є яскравим тому прикладом). Тому коли мова йде про залежності, часто люди представляють саме залежність від алкоголю або наркотиків. Однак хімічні залежності є лише частиною загальної проблеми – порушення поведінки та психіки, що призводять до руйнування декількох або всіх аспектів життєдіяльності без можливості повернути контроль над цим поведінкою і життям в цілому. Саме втрата контролю над поведінкою, що приносить життєві руйнування є основним симптомом залежності. Причому отримання задоволення від цієї поведінки є хоча і типовою, але і необов’язковою рисою в процесі формування і протікання залежності. Саме тому виділяють цілий ряд залежних розладів, основною рисою в яких є відсутність мотивів зміни свідомості за допомогою психоактивних речовин (ПАР). Такі залежності називають називають бихевиоральное, або простіше – поведінкові залежності.
Поведінкові залежності – це залежність від будь-якої моделі поведінки з метою уникнення життєвих труднощів або ж хворобливих аспектів життя, які на супроводжуються мотивами зміни свідомості. Залежно ці можна класифікувати за ознакою отримання задоволення. Наприклад, переїдання, шопоголізм (оніоманія) або залежність від азартних ігор (лудомания) приносять задоволення і розслаблення. Однак це задоволення не є основним мотивом. А такі залежності, як анорексія, співзалежність або трудоголізм часто не супроводжуються отриманням задоволення і приносять чимало страждань і стресу. Спільною рисою є те, що залежний втратив контроль і більше не здатний самостійно повернутися до нормальної поведінки на тривалий проміжок часу.
Важливо розуміти те, що незважаючи на не токсичність цих залежностей, вони все ж надають руйнівну дію на психіку, життя і особистість залежного. Ці захворювання, не будучи зупинені, призводять до нервових зривів, руйнування відносин з близьким оточенням і соціумом, втратою самостійності. Часом наслідки більш трагічні, ніж від прийому ПАР. Тим більше, що поведінкові залежності здатні прогресувати, і перерости в алкоголізм чи наркоманію. Тому при зіткненні з поведінкової залежністю важливо звернутися до фахівця, що б завчасно запобігти руйнівним наслідкам.