Хвороба анорексія: симптоми, наслідки та можливі шляхи лікування.
Анорексія (від ін. Грецького α- – без-, не-, ὄρεξις – позив до їжі) – розлад харчової поведінки, патологічне недоїдання викликане психічною відразою до їжі. Існують дві форми анорексії, а саме:
- Первинна анорексія – викликана гормональними або іншими розладами організму незалежно від свідомості і психіки потерпілого.
- Вторинна анорексія – викликається штучно з метою постійного контролю ваги.
Найчастіше анорексія – це наслідок штучного придушення апетиту, що мотивоване прагненням до постійного схуднення. У цьому прагненні немає кінцевої точки у свідомості потерпілого, так як воно виникло через спотворену оцінку свого тіла і своєї краси. Але при цьому анорексія так само може бути і первинної форми. Ця форма має кардинально інші причини виникнення. Тому підхід в лікуванні анорексії в першу чергу визначається її формою.
Симптоми анорексії, як зрозуміти, що є проблеми з недоїданням?
Видимі симптоми анорексії – це в першу чергу поступова втрата ваги до хворобливих параметрів. Худоба, слабкість, знижений імунітет без видимих зовнішніх причин є вірним симптомом анорексії. Проблема в тому, що часто такі зміни відбуваються не миттєво, через що близьке оточення хворого звикає до таких тенденцій, і починають звертатися за допомогою вже в критичних випадках. Важливо розуміти що постійне схуднення в поєднанні з постійним недоїданням є стовідсотковою ознакою того, що людина схильна до анорексії. А ось форму і причини захворювання визначити здатний тільки грамотний фахівець.
При цьому існує цілий ряд симптомів анорексії, недоступних для поверхневого аналізу. В першу чергу важливо розуміти, що анорексія може бути викликана виключно гормональними або іншими фізіологічними відхиленнями. Фактори, які викликають первинну анорексію:
- Дисбаланс гормонів, що регулюють харчову поведінку у наслідку генетичної схильності або нездорового способу життя. Спосіб визначення: хімічні аналізи, опитування пацієнта.
- Нещодавно пережиті операції на шлунково-кишковому тракті.
- Депресія, пережиті стреси, психотравми і інші психологічні відхилення, не пов’язані безпосередньо з харчовою поведінкою, які через свою гормональну природу так само здатні викликати порушення харчової поведінки.
Вторинна ж анорексія, викликана спотвореним сприйняттям свого тіла. Невротичні процеси, які призвели до таких тенденцій, мають зовсім інші чинники, хоча вони так само можуть перетинатися і з факторами первинної анорексії (виникнення депресії, порушення гормонального балансу і т.п.). Основний фактор виникнення вторинної анорексії – неправильне уявлення про своє тіло і красу, викликані невротичними і психологічними процесами. Основні симптоми вторинної анорексії:
- Постійна зацикленість на темах дієти, схуднення і всього, що пов’язано з харчовою поведінкою
- Постійні спроби штучно пригнічувати відчуття голоду за допомогою “дієтичних” вишукувань або медикаментозних препаратів
- Емоційна нестабільність і неврівноваженість в разі, коли “контроль” прийому їжі не представляється можливим
- Замкнутість і небажання обговорювати можливі проблеми з харчовою поведінкою
Як позбутися від анорексії? Способи лікування і терапії хвороби анорексія.
В першу чергу важливо розуміти, що лікування анорексії – це комплексний процес відновлення всіх основних сфер життєдіяльності, усунення причин анорексії в кожній конкретній ситуації і навчання навичкам ефективної профілактики можливого зриву.
У разі первинної анорексії – лікування в першу чергу медикаментозне і направлено на реабілітацію наслідків анорексії як на психічному, так і фізичному рівні.
Вторинна анорексія коригується психотерапевтичними методами в комплексі з навчанням навичкам здорового харчування і помірної фізичної активності. Детальніше про лікування анорексії читайте відповідну статтю.